کسب و کار پرورش عقرب و هزینه پرورش عقرب در ایران

هزینه پرورش عقرب چندان زیاد نیست. پرورش عقرب که به تازگی مورد توجه قرار گرفته است بسیار نوپا است و هنوز اشباع نشده است. می توان از پرورش عقرب به عنوان کاری  پر درآمد نام برد البته اگر اصولی و با برنامه ریزی درست انجام شود. عقرب یا کژدم ها بسیار مقاوم هستند و تلفات بسیار کمی دارند بنابراین میزان خسارت در این کار نیز کم است. شاید جالب باشد بدانید سم عقرب گرانقیمت ترین مایع در جهان است. رسیدگی به عقرب ها چندان وقت گیر نیست و با روزی 2 ساعت وقت می توان به پرورش عقرب مشغول شد اما باید دقت کنید که حتما طی یک برنامه ریزی دقیق و با رعایت استانداردهای لازم این کار انجام شود.

پرورش صنعتی عقرب ظرفیت بسیار زیادی دارد و می توان واحدهای تولیدی گسترده ای را احداث کرد و هرچه واحد تولیدی گسترده تر و صنعتی تر باشد هرچند هزینه پرورش عقرب بیشتر می شود ولی درآمد این کار به همان نسبت بیشتر است، امروزه هر گرم از سم خشک عقرب قیمتی بین 65 تا 90 میلیون تومان دارد که این قیمت ها بسته به گونه های مختلف عقرب ها قیمت های متفاوتی دارند.

برای شروع کسب و کار پرورش عقرب نیاز به مکان بزرگی نیست و می توان در فضای نه چندان بزرگ کار را شروع کرد. برای پرورش عقرب هم نیاز به سرمایه ای چندان زیادی ندارید و لذا هزینه پرورش عقرب زیاد نخواهد بود. در ادامه این مطلب به توضیحات کامل تری از این موضوع و سرمایه ی مورد نیاز برای شروع کسب و کار پرورش عقرب  می پردازیم.

 

سم عقرب

پس از توضیحات کوتاهی که در مورد پرورش عقرب ها گفته شد بهتر است کمی در مورد سم عقرب ها صحبت کنیم تا بدانید چرا این سم گرانقیمت ترین مایع جهان است.

سم عقرب تقریبا بی رنگ، شفاف و پروتئینی است و خاصیتی قلیایی تا خنثی دارد. این سم دارای عناصری مانند کربن، نیتروژن، گوگرد و ازت است. قسمت پروتئینی این سم شامل پروتئین هایی نظیر توکسین و آنزیم ها می باشد.

بیشترین کاربرد سم عقرب برای مصارف پزشکی و درمانی است. سم عقرب در بیماری هایی نظیر ام اس، بیماری کورن، روماتیسم مفصلی، کولیت روده، بیماری های التهاب روده، دیابت نوع 1 و 2، بیماری های صفراوی و بعضی دیگر از بیماری ها نیز استفاده می شود.

از سم عقرب برای درمان بیماری های تومورهای بدخیم، سرطان بافت هم بند، سرطان پستان و تومورهای مغزی و نخاعی و همچنین برای تشخیص سرطان پوست، ریه، رحم و کولون نیز استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای پزشکی سم عقرب می توان به درمان اختلالات انعقادی، فشار خون و نیز به عنوان آنتی بیوتیک علیه باکتری ها، انگل ها و ویروس ها استفاده نمود. با توجه به خواصی که سم عقرب دارد هر گالن زهر عقرب با قیمت 40 میلیون دلار قیمت گذاری می شود و همین باعث شده که سم عقرب گرانقیمت ترین مایع دنیا را به خود اختصاص دهد.

این گوشه ای از کاربردهای پزشکی سم عقرب بود با این حال این سموم در کشاورزی هم کاربردهایی دارد.

حالا که متوجه شده اید این ماده چقدر با ارزش و مفید است سراغ اطلاعات بیشتری از این موجود می رویم تا بتوانیم از این اطلاعات برای شروع یک کسب و کار استفاده کنیم.

 

احداث مزرعه پرورش عقرب

بعد از طی دوره پرورش عقرب ، به دلیل حساسیت زیاد در پرورش عقرب معمولا مجوز احداث یک پرورشگاه به آسانی داده نمی شود و توسط کارشناسان بهداشت، اداره کشاورزی و ادارات مربوطه ی دیگر بررسی های زیادی نیز انجام می شود، شاید ماه ها برای دریافت مجوز باید صبر کنید.

برای شروع کسب و کار پرورش عقرب اگر سرمایه ی زیادی ندارید نگران نباشید برای راه اندازی یک پرورشگاه عقرب با ظرفیت حدود 50 هزار عقرب شما نیاز به زمینی به ابعاد 300 متر مربع دارید البته برای کاهش هزینه پرورش عقرب می توانید برای شروع از عقرب های کمتری استفاده کنید تا به سرمایه ی بیشتری برسید و سپس مزرعه خود را گسترده تر و صنعتی تر بکنید. برای پرورش 1000 عقرب سرمایه ای بین 6 تا 7 میلیون نیاز دارید که با توجه به هزینه های دیگر و تلفات عقرب ها به طور میانگین نرخ بازدهی آن 75 درصد است.

زمان مورد نیاز عقرب ها برای رسیدن به سن سم گیری 18 ماه است یعنی شما 18 ماه هیچگونه درآمدی ندارید و فقط باید خرج کنید. بنابراین زمان برگشت سرمایه ی شما حداقل 2 سال است.

 

تجهیزات لازم برای پرورش عقرب

برای یک پرورشگاه عقرب نیاز است تجهیزات اولیه ی مناسبی را داشته باشیم که در زیر تجهیزاتی که ضرورت بیشتری را دارند نام برده ایم.

-محفظه های پلاستیکی یا شیشه ای برای نگه داری عقرب ها

-محفظه های زایشگاه

-ترازوهای دیجیتالی

-الکتروشوک قابل تنظیم

-لوله آزمایشگاهی

-دستگاه فریز

-سیستم های گرمایشی

-سیستم های تسویه هوا

-آب پاش

-ابزار آلات کارگاهی

دستگاه دیسیکاتور

-پلیت های شیشه 15 و 8 سانتی متری

البته تجهیزات دیگری هم می توان استفاده کرد که به مرور زمان و گسترده شدن مزرعه می توان از تجهیزات بیشتری استفاده نمود.

 

سود پرورش عقرب در ایران

با توجه به شرایط آب و هوایی موجود در کشور ایران و همچنین گونه هایی از عقرب ها که در ایران وجود دارد سم عقرب های ایرانی جزء سم های گرانقیمت محسوب می شوند به طوری که آنتی سرم ایران گرانترین آنتی سرم عقرب زدگی در دنیا است. ایران تنها تولید کننده آنتی سرم عقرب زدگی در خاورمیانه است و به تازگی عربستان هم در این زمینه شروع به فعالیت کرده است.

استان خوزستان  بیشترین میزان صادرات و تولیدات مربوط به سم عقرب را دارد و از بهترین مراکز پرورش عقرب در ایران است. آنتی سرم و واکسن های چهارگانه آنتروتوکسمی از تولیدات با کیفیت استان خوزستان است.

از توضیحاتی که در این مقاله گفته شد می توان نتیجه گرفت کشور ایران یکی از بهترین کشورهای دنیا برای شروع کسب و کار در زمینه ی پرورش عقرب است و با توجه به اینکه هزینه پرورش عقرب برای شروع چندان زیاد نیست به راحتی می توان این کار را شروع کرد البته توجه کنید که حتما از مشاورهای تخصصی و افرادی که در این زمینه تجربه دارند استفاده کنید.

9948بازدید