عقرب زرد حفار هوتنتوتا سولسئی / سالسی – hottentotta saulcyi

نام علمی : Hottentotta Saulcyi

نام فارسی : عقرب هوتنتوتا سولسئی / هوتنتوتا سالسی

 

هوتنتوتا سولسئی عقرب زرد حفار بوده و جزو عقربهای بزرگ محسوب می شود. اندازه بدن این نوع عقرب بسیار بزرگ است و معمولا بین 75 تا 120 میلیمتر و حتی بیشتر تا 13 سانتیمتر نیز مشاهده شده است. تعداد دندانه شانه ها در  عقرب نر 28 تا 30 عدد و در عقرب ماده 24 تا 29 عدد می باشد. هوتنتوتا سالسی چنگال های بزرگ و پرقدرتی دارد.

رنگ بدن در سطح پشتی زرد و آخرین بند دم و تلسون و بخش قدامی پروزوما و کلیسرها قهوه ای است. روی تمامی نواحی بدن این گونه ابریشم هایی دیده می شود. این کژدم در زمره کژدم های با اندازه بزرگ و خطرناک ایران به شمار می آید. در مطالعات عقرب گزیدگی خوزستان ، 3.35 درصد گزش های انسان از این عقرب صورت گرفته است.

این عقرب مهاجم شب فعال در مناطق کوهستانی تا ارتفاع 2000 متری و استپ های صخره ای دیده می شود. رنگ پیکر این گونه بین زرد تیره تا قهوه ای روشن متغیر است و در قسمت سری (سر و سینه) و انتهای دم تیره تر می شود.

پراکندگی جهانی عقرب هوتنتوتا سالسی در کشورهای سوریه ، افغانستان ، ایران ، ترکیه و عراق می باشد. پراکندگی این نوع عقرب بسیار فراوان است و در اکثر نقاط کوهستانی کشور در بین تخته سنگ ها یافت می شود.

پراکندگی هوتنتوتا سالسی در ایران در شهرهای زیر می باشد : آذربایجان شرقی – آذربایجان غربی – اردبیل – اصفهان – البرز – ایلام – بوشهر – تهران – چهارمحال و بختیاری – خراسان شمالی – خوزستان – زنجان – فارس – قزوین – کردستان – کرمان – کرمانشاه – کهکیلویه و بویراحمد – گلستان – لرستان – هرمزگان – همدان – مرکزی

10329بازدید