عقرب زرد حفار اسکرپیو موروس – scorpio maurus

نام علمی : Scorpio maurus

نام انگلیسی : Large clawed Scorpion

نام فارسی : اسکورپیو موروس /یا/ اسکورپیو ماروس

اسکورپیو موروس

این گونه عقرب اولین عقربی بود که از نظر علمی در جهان مورد بررسی قرار گرفت. معنای نام علمی این عقرب اسکرپیو بر گرفته از لغت اسکورپیون انگلیسی به معنای عقرب و موروس به معنای تیره یا مبهم است. این عقرب به نام عقرب چنگال پهن نیز شناخته می شود. طول عقرب بالغ بین 60 تا 80 میلیمتر (6 تا 8 سانت) است و رنگ آنها در زیر گونه های مختلف تفاوت دارد. غالبا عقرب اسکورپیو موروس دارای رنگ زرد تا قرمز-قهوه ای هستند (چنگالها معمولا قرمز-قهوه ای تیره هستند). در بعضی از زیرگونه ها رنگ قهوه ای تیره تا سیاه نیز گزارش شده است. زیر گونه های این عقرب را میتوان بر اساس رنگ آنها طبقه بندی کرد هرچند این تقسیم بندی عمومیت ندارد. این گونه عقرب در مواقعی به صورت دسته جمعی مشاهده می شود ولی هر عقرب برای خود سوراخ مجزایی دارد.

پراکندگی اسکورپیو موروس در جهان از شمال آفریقا (الجزایر، مصر، لیبی، موریتانی، مراکش، سنگال و تونس) تا خاورمیانه (ایران، عراق، اردن، سوریه، یمن، ترکیه، عربستان سعودی، کویت، اردن، لبنان و فلسظین اشغالی). این گونه عقرب بیشتر در نواحی بیابانی یافت می شود هر چند در جنگلهای تنک و خشک هم مشاهده شده است. این عقرب حفار است و حفره های متفاوتی بر اساس نوع زیستگاه حفر میکند. سوراخ های حفر شده توسط عقرب بین 20 تا 70 سانتیمتر عمق دارند و انتهای سوراخ معمولا بزرگتر حفر میگردد. این عقرب به هوای گرم علاقمند است و در زمستان ها از دمای 10 تا 15 درجه به خواب زمستانی میرود.

پراکندگی اسکورپیو ماروس در ایران در استان های خوزستان، کردستان (بانه و سقز) ، گیلان ، فارس، آذربایجان غربی (اشنویه)، قزوین، تهران (کرج)، لوشان، رودبار، سمنان (شاهرود)، اصفهان، بوشهر، کرمانشاه (جوانرود و سرپل ذهاب) و ایلام (دهلران و ایوان) می باشد.

زهر عقرب اسکورپیو موروس در رده زهرهای با خطر متوسط طبقه بندی میگردد. با این حال محل گزش بسیار دردناک گزارش شده است. زهر این عقرب بر روی یک فرد سالم بی اثر است. این عقرب در مواردی از چنگال ها برای دفاع استفاده میکند و ممکن است از نیش استفاده نکند.

9420بازدید